Joe Biden alelnök és Paul Ryan alelnökjelölt vitáját csütörtökön rendezik meg a Kentucky állambeli Danville-ben. Biden számára a tét nagyobb, mint valaha – írta a The Washington Post. A The Weekly Standard arra hívta fel a figyelmet, hogy az alelnök nem veszi félvállról az összecsapást, és a kampányolást félretéve hat napon át készül a szópárbajra. A 69 éves Biden számára, aki az alelnökség előtt kétszer volt elnökjelölt és 36 évig szolgált szenátorként, a próbaviták során Chris Van Hollen képviselő játssza a republikánus kihívó szerepét. A 42 esztendős Ryannek, aki 14 évet töltött el a szövetségi képviselőházban, a Virginiában megtartott „edzőtáborozás” során Ted Olson volt főállamügyész-helyettes személyesíti meg Bident. Ryan korábban sohasem vitázott országos televíziós közönség előtt.
Médiaforrások szerint Biden arra készül, hogy rávilágítson a Romney-Ryan páros által javasolt adó- és nyugdíjreform, valamint a deficitcsökkentési program ellentmondásaira. Emellett arra kell majd vigyáznia, hogy kerülje a nála nem ritka elszólásokat a „számok emberének” tartott vitapartnerével szemben. Obama és Romney kampánystábja a hét végén egyaránt új hirdetéseket jelentetett meg a televíziókban. Ezekben mindkét fél valótlanságok állításával vádolja a másikat a republikánusok adóprogramjával kapcsolatban. Az elnök tábora szerint a republikánus kihívó nem mondott igazat, amikor a vitában letagadta, hogy a leggazdagabbak adókedvezményeinek meghosszabbítása 10 év alatt 5 ezer milliárd dollárjába kerül majd a költségvetésnek. A Romney-csapat üzenete ezzel szemben – számok nélkül, de független felmérésekre hivatkozva – az, hogy ez nem állja meg a helyét. Az elnöki házaspár szombaton a washingtoni Georgetown Bourbon Steak éttermében ünnepelte meg 20. házassági évfordulóját, amit Romney duplán is megkeserített. Először azzal, hogy éppen a kerek évfordulón – három nappal korábban – tartották az elnökjelöltek első tévévitáját, másodszor pedig azzal, hogy jól szerepelt.
A főbb közvélemény-kutatási adatokat átlagoló RealClearPolitics szerint Obama elnök országos szinten már csak 1,4 százalékponttal vezet, és a denveri vitát követően csaknem az egész előnyét elveszítette, amit a két nagy párt országos konvenciója után szerzett. Kiéleződött a harc az „ingaállamokban” is. Floridában (amely 29 főt küldhet az elektori testületbe) a két jelölt 47-47 százalékon holtversenyben áll. Ohióban (18 elektor) Obama 3 még százalékponttal vezet, de Virginiában (13 elektor) 0,4 százalékpontra csökkent az előnye. Észak-Karolinában (15 elektor) Romney vette át a vezetést, igaz, csak 0,8 százalékponttal. A kétlépcsős amerikai választási rendszerben a novemberi elnökválasztás után az egyes államokban elért eredmények alapján felállított, 538 fős elektori testületben az elnöki cím elnyeréséhez vagy megerősítéséhez 270 szavazatra van szükség. A RealClearPolitics szerint Obama jelenleg 251, Romney pedig 181 szavazatot tudhat biztosan a magáénak, 106 voks sorsa pedig az „inga-” vagy „csatatérállamokban” dől el.